A 2kg block is attached to a spring of force constant 500N/m.The block is pulled
ID: 1743747 • Letter: A
Question
A 2kg block is attached to a spring of force constant 500N/m.The block is pulled 5cm to the right of equilibrium and is thenreleased from rest. Find the speed of the block as it passesthrough equilibrium if: a.) the horizontal surface is frictionless b.)the coefficient of friction between the block and thesurface is .350 Please show work for full points A 2kg block is attached to a spring of force constant 500N/m.The block is pulled 5cm to the right of equilibrium and is thenreleased from rest. Find the speed of the block as it passesthrough equilibrium if: a.) the horizontal surface is frictionless b.)the coefficient of friction between the block and thesurface is .350 Please show work for full pointsExplanation / Answer
Given that the mass of the block is m = 2 kg Thespring constant is K = 500 N/m The displancement of spring is x = 5 cm = 5*10-2m ------------------------------------------------------------------------- (a) If surface is frictional less then From the conservation of energy (1/2)Kx2 = (1/2)mV2 Kx2 = mV2 V = ( kx2 / m )1/2 = ---------- m/s (b) If the surface has frictionalcoefficent = 0.350 Fromthe conservation of energy (1/2)Kx2 - mg*x =(1/2)mV2 Kx2 - mg*x =mV2 V = ( kx2 / m -g*x)1/2 = ---------- m/s = ---------- m/s (b) If the surface has frictionalcoefficent = 0.350 Fromthe conservation of energy (1/2)Kx2 - mg*x =(1/2)mV2 Kx2 - mg*x =mV2 V = ( kx2 / m -g*x)1/2 = ---------- m/s (1/2)Kx2 - mg*x =(1/2)mV2 Kx2 - mg*x =mV2 V = ( kx2 / m -g*x)1/2 = ---------- m/s = ---------- m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.