A)A 0.145 kg ball is dropped fromrest. If the magnitude of the ball\'s momentum
ID: 1742128 • Letter: A
Question
A)A 0.145 kg ball is dropped fromrest. If the magnitude of the ball's momentum is 0.760 kg·m/s just beforeit lands on the ground, from what height was it dropped? B)In a typical golf swing, the club is in contact with theball for about 0.0011 s. If the 45 gball acquires a speed of 71 m/s,estimate the magnitude of the force exerted by the club on theball.A)A 0.145 kg ball is dropped fromrest. If the magnitude of the ball's momentum is 0.760 kg·m/s just beforeit lands on the ground, from what height was it dropped? B)In a typical golf swing, the club is in contact with theball for about 0.0011 s. If the 45 gball acquires a speed of 71 m/s,estimate the magnitude of the force exerted by the club on theball.
Explanation / Answer
a) Let the ball is dropped from a height 'h'm Velociti acquirde by the ball on reachingthe ground, v=2gh ...(1) Momentum acquired by the ball on reaching theground, P=mv =0.760kg.m/s Mass of the ball ,m=0.145kg Velocity of the ball,v =P/m=0.760/0.145=5.24m/s Therefore, height from which ball is driopped,h= v2 /2g=(5.24)2 /2x9.8= 1.4m b) Mass of the ball, m= 45g or 45x10-3 kg Speed acquired, v= 71m/s Time of contact with the ball,t=0.0011s Mometum attained by the ball, P=mv Inital momentum=0 Now, force, F= Rate of change of momentum=mv/t=45x10-3 /0.0011=40.90 N Magnitude of force excerted on the ball,F=40.90N Hope this may help youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.