A power plant produces 1 GW of electricity at an efficiency of 40% a) assume fir
ID: 1740790 • Letter: A
Question
A power plant produces 1 GW of electricity at an efficiency of 40% a) assume first that the cold reservoir for this plant is ariver whose flow rate is 100m^3/s. by how much will the temperatureof the river increase? b) to avoid this "thermal pollution" of the river, the plantcould instead be cooled by evaporation of river water. at what ratemust the water evaporate? what fraction of the river must beevaporated? a) assume first that the cold reservoir for this plant is ariver whose flow rate is 100m^3/s. by how much will the temperatureof the river increase? b) to avoid this "thermal pollution" of the river, the plantcould instead be cooled by evaporation of river water. at what ratemust the water evaporate? what fraction of the river must beevaporated?Explanation / Answer
since the efficency of the engine = 40% and the amount of energy disspated out in the form ofheat will be = 60% i.e 60% (1Gw) = 0.6Gw of enery flowing out of theplant per sec i.e Q = 60G joules of energy heats up 100 m^3 volume water i.e 100m^3 volume of water weighs = 10^5liters = 10^5 kgs temparature of the m = 10^5 kg water intially at room temparatureTo will be rised to T after adding heat ' Q ' = 1G joule mS(T-To) = Q S= specific heat of water plugging in the knoun values in the above equaion we can solve forfinal temparature T b) let r be the mass water entering into thecooling system r S (T-To) + rL = 1GW if To be initial temparature of the water and T be thefinal temparature (100C) from the above relation we can sovle for r L = latent heat ofvapourizationRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.