A potters wheel-a thick stone disk of radius 0.500m and mass 100kg is freely rot
ID: 1292647 • Letter: A
Question
A potters wheel-a thick stone disk of radius 0.500m and mass 100kg is freely rotating at 50.0 rev/min. The potter can stop the wheel in 6.00s by pressing a wet rag against the rim and exerting a radially inward force of 70.0N. Find the effective coefficient of kinetic friction between wheel and rag. A potters wheel-a thick stone disk of radius 0.500m and mass 100kg is freely rotating at 50.0 rev/min. The potter can stop the wheel in 6.00s by pressing a wet rag against the rim and exerting a radially inward force of 70.0N. Find the effective coefficient of kinetic friction between wheel and rag.Explanation / Answer
m = 100 kg, r = 0.5 m
w = 50 rpm = 5.236 rad/s
t = 6 sec
F = 70 N
uk = ?
w2 = w1 +alpha*t
alpha = 5.236/6
= 0.872 rad/s2
uk*N.r = mr^2/2 *alpha
uk = 0.31
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.