A series RCL circuit contains only a capacitor ( C = 7.39F), an inductor ( L = 3
ID: 1740478 • Letter: A
Question
A series RCL circuit contains only a capacitor (C = 7.39F), an inductor (L = 3.90 mH), and a generator(peak voltage = 58.6 V, frequency = 5.53 x 103Hz). When t = 0 s, the instantaneous value of the voltageis zero, and it rises to a maximum one-quarter of a period later.(a) Find the instantaneous value of thevoltage across the capacitor/inductor combination when t =3.56 x 10-4 s. (b) What is theinstantaneous value of the current when t = 3.56x 10-4 s? (Hint: The instantaneous values of thevoltage and current are the vertical components of the voltage andcurrent phasors, respectively.) Note: The ac current andvoltage are rms values and power is an average value unlessindicated otherwise.Explanation / Answer
(a) the instantaneous value of the voltage at atime of t = 3.56 x 10-4 s will be V(t) = Vo sin 2 f t =......... V (b) the inductive and capacitive reactancesare XL = 2 f L XC = 1 / 2 f C Z = [R2 + (XL -XC)2] the instantaneous current will be I = (Vo / Z) sin (2 f t -(1 / 2) ) = ........ A V(t) = Vo sin 2 f t =......... V (b) the inductive and capacitive reactancesare XL = 2 f L XC = 1 / 2 f C Z = [R2 + (XL -XC)2] the instantaneous current will be I = (Vo / Z) sin (2 f t -(1 / 2) ) = ........ ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.