A series RCL circuit contains only a capacitor ( C = 12.4 F), an inductor ( L =
ID: 1423563 • Letter: A
Question
A series RCL circuit contains only a capacitor (C = 12.4 F), an inductor (L = 5.27 mH), and a generator (peak voltage = 93.4 V, frequency = 9.27 x 103 Hz). When t = 0 s, the instantaneous value of the voltage is zero, and it rises to a maximum one-quarter of a period later. (a) Find the instantaneous value of the voltage across the capacitor/inductor combination when t = 8.84 x 10-4 s. (b) What is the instantaneous value of the current when t = 8.84 x 10-4 s? Be sure to include the plus and minus signs in the answers if applicable. (Hint: The instantaneous values of the voltage and current are the vertical components of the voltage and current phasors, respectively.) Note: The ac current and voltage are rms values and power is an average value unless indicated otherwise.
Explanation / Answer
the voltage generator can be given as a sine function as
v(t) = 93.4 * sin(2* pi * 9.27 x 103 *t )
so ,
V at t= t = 8.84 x 10-4 s.
v(t) = 67.5699 V
2) now net impedance XL -Xc
so , we have Z= 2*pi f*L - (1/ 2* pi*f*C ) = 306.95 - 1.38 = 305.57 ohms
now ,
V(t) at t=8 .84 x 10-4 s = 93.4 * sin(2* pi * 9.27 x 103 *t ) = 67.5699 V
so current = V(t) / Z= 67.5699 / 305.57 ohms= 0.2211 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.