QuestionDetails: A sinusoidal voltage v = (65 V) sin (140 t ) isapplied to a ser
ID: 1740477 • Letter: Q
Question
QuestionDetails: A sinusoidal voltage v = (65 V) sin (140t) isapplied to a series RLC circuit with L =70 mH, C = 150 F, and R = 36 . (a) What is the impedance of the circuit?Enter anumber. 1 _______
(b) What is the maximum current in the circuit?
Enter anumber.
_________A
QuestionDetails: (a) What is the impedance of the circuit?
Enter anumber. 1 _______
(b) What is the maximum current in the circuit?
Enter anumber.
_________A
Enter anumber. Enter anumber.
_________A
QuestionDetails: A sinusoidal voltage v = (65 V) sin (140t) isapplied to a series RLC circuit with L =70 mH, C = 150 F, and R = 36 . (a) What is the impedance of the circuit?
Enter anumber. 1 _______
(b) What is the maximum current in the circuit?
Enter anumber.
_________A
Explanation / Answer
Compare the given equation to standardequation of AC voltage V = V0* sin t Maximumvoltage V0 = 65V, Angularfrequency = 140 rad/s a. Impedance Z = { R2 + (XL - XC)2} = { R2 + ( * L - 1 / * C)2} Z = { 362 + ( 140 * 70 *10-3 - 1 / 140 * 150 *10-6)2} = {1296 + (9.8 - 47.62)2} Z = 2726.35 = 52.21 b. Maximumcurrent I0 = V0/ Z = 65 /52.21 = 1.24 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.