a)Jill of the Jungle swings on a vine 7.0 m long. What is the tension in the vin
ID: 1740066 • Letter: A
Question
a)Jill of the Jungle swings on a vine 7.0 m long. What is the tension in the vine ifJill, whose mass is 61 kg, is moving at 2.7 m/s when the vine is vertical? b)When you take your 1200 kg car out for a spin, you go arounda corner of radius 57.8 m with a speedof 14.0 m/s. The coefficient of staticfriction between the car and the road is 0.73. Assuming your car doesn't skid, what is theforce exerted on it by static friction?a)Jill of the Jungle swings on a vine 7.0 m long. What is the tension in the vine ifJill, whose mass is 61 kg, is moving at 2.7 m/s when the vine is vertical? b)When you take your 1200 kg car out for a spin, you go arounda corner of radius 57.8 m with a speedof 14.0 m/s. The coefficient of staticfriction between the car and the road is 0.73. Assuming your car doesn't skid, what is theforce exerted on it by static friction?
Explanation / Answer
a. When it is vertical then T-mg=mv2/r T=mg+mv2/r T=61*9.8+61*2.72/7 T=661.3271N b. The force exerted due to friction is fr=sN fr=0.73*mg fr=0.73*1200*9.8=8584.8N Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.