An orbiting astronaut is preparing to dock with a satellite.The satellite is in
ID: 1738708 • Letter: A
Question
An orbiting astronaut is preparing to dock with a satellite.The satellite is in a circular orbit 600km above the Earth'ssurface, where the free-fall acceleration is 8.21m/s^2. The radiusof the Earth is 6400km. Determine the speed of the satellite andthe time required to complete one orbit around the Earth. Answer: V = 7.58 x 10^3 m/s; T = 5.80 x 10^3s Please show work An orbiting astronaut is preparing to dock with a satellite.The satellite is in a circular orbit 600km above the Earth'ssurface, where the free-fall acceleration is 8.21m/s^2. The radiusof the Earth is 6400km. Determine the speed of the satellite andthe time required to complete one orbit around the Earth. Answer: V = 7.58 x 10^3 m/s; T = 5.80 x 10^3s Please show workExplanation / Answer
Since a= 8.21 m/s2 ( a bit much) a= V2/R V= (aR) R= 600km + 6400km = 7.00 x 106 m V= (8.21 x 7 x 106 )=7,580 m/s = 7.58 x 103 m/s T= S/ V = 2R / V T=2 7.00 x 106 / 7,580 = 5800 s = 5.800 x103 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.