a 12.0 kg bucket is lowered vertically by a ropein which there is 163N of tensio
ID: 1738703 • Letter: A
Question
a 12.0 kg bucket is lowered vertically by a ropein which there is 163N of tension at a given instant. What is theacceleration of the bucket? Is it up or down? This seems like it should be easy but I'm not really sure whatto do. Any help is appreciated. Please show work. Thank you. a 12.0 kg bucket is lowered vertically by a ropein which there is 163N of tension at a given instant. What is theacceleration of the bucket? Is it up or down? This seems like it should be easy but I'm not really sure whatto do. Any help is appreciated. Please show work. Thank you.Explanation / Answer
Given that The mass of the bucket is (m) =12.0kg Tension in the rope is(T) =163N Acceleration due to gravity (g) =9.8m/s2 We know that the bucket is lowered vertically then the tensionacts upwards and the weight of the bucket (mg) acts down wards thenfrom the Newton' second law we can write as F =T - mg ma =T -mg Then the acceleration of the bucket is a =T-mg/m =163N -117.6N/12.0kg =3.783m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.