You have a proton with velocity v= 4.0 x 10 7 m/smoving perpendicular to a magne
ID: 1738574 • Letter: Y
Question
You have a proton with velocity v= 4.0 x 107 m/smoving perpendicular to a magnetic field B=0.26 T. What force is itexperiencing and what is its acceleration? (mp= 1.673 x10-27 kg and qp = 1.6 x 10-19 C)This may seem to be a very large acceleration, but using that asthe centripetal acceleration (acp) since the particlewill travel in a circle if the field is uniform, calculate theradius of this circle. (acp= v2/r) You have a proton with velocity v= 4.0 x 107 m/smoving perpendicular to a magnetic field B=0.26 T. What force is itexperiencing and what is its acceleration? (mp= 1.673 x10-27 kg and qp = 1.6 x 10-19 C)This may seem to be a very large acceleration, but using that asthe centripetal acceleration (acp) since the particlewill travel in a circle if the field is uniform, calculate theradius of this circle. (acp= v2/r)Explanation / Answer
velocity v= 4.0 x 107 m/smagnetic field B=0.26 T In magnetic field Force on proton due to magneticfield = centripetal force B v q = m v 2 / R from this radius R = m v / B q where m = mass of proton = 1.67 * 10 -27kg q= charge of proton = 1.6 * 10 -19 C subsitute values wget answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.