A 6.90-kg object is initially movingso that its x -component of velocity is 6.00
ID: 1738228 • Letter: A
Question
A 6.90-kg object is initially movingso that its x-component of velocity is 6.00 m/s andy-component of velocity is -1.90 m/s. (a) What is the kinetic energy of the object atthis time?1 J
(b) Find the change in kinetic energy of the object it itsvelocity changes so that its new x-component is 8.50 m/sand its new y-component is 5.00 m/s.
2 J (a) What is the kinetic energy of the object atthis time?
1 J
(b) Find the change in kinetic energy of the object it itsvelocity changes so that its new x-component is 8.50 m/sand its new y-component is 5.00 m/s.
2 J
Explanation / Answer
part a---- x-component of velocity=6 m/s y-component of velocity=-1.9 m/s resultant velocity=(62+1.92)=6.29m/s kineticenergy=(1/2)*mass*velocity2=(1/2)*6.9*6.292=136.65J part b--- x-component of velocity=8.5 m/s y-component of velocity=5 m/s resultant velocity=(8.52+52)=9.86m/s kinetic energy=(1/2)*6.9*9.862=335.51 J so the change in kinetic energy=335.51-136.65=198.86 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.