A 6.30 kg object is initially moving so that its x-componentof velocity is 6.00m
ID: 1738685 • Letter: A
Question
A 6.30 kg object is initially moving so that its x-componentof velocity is 6.00m/s and its y-component of velocity is 1.60m/s. a)What is the Kinetic Energy of the abject at this time? b)Find the change in K.E. if the velocity changes so that thex-component is 8.50 m/s and the new y- component is 5.00 m/s. A 6.30 kg object is initially moving so that its x-componentof velocity is 6.00m/s and its y-component of velocity is 1.60m/s. a)What is the Kinetic Energy of the abject at this time? b)Find the change in K.E. if the velocity changes so that thex-component is 8.50 m/s and the new y- component is 5.00 m/s.Explanation / Answer
m = 6.30 kg, vx = 6.00 m/s, vy = 1.60m/s. a) K = mv2/2 = m(vx2 +vy2)/2 = 121.5 J b) vx' = 8.50 m/s, vy' = 5.00 m/s. K' = mv'2/2 = m(vx'2 +vy'2)/2 = 306.3 J the change = K' - K = 184.8 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.