The driver of an empty speeding truck slams on the brakesand skids to a stop in
ID: 1737375 • Letter: T
Question
The driver of an empty speeding truck slams on the brakesand skids to a stop in adistance Dm = 254.84 m. Thetruck's initial velocity is v0 = 50m/s and its total mass is m = 3137.8kg. The coefficient of kinetic friction between the tiresand the road is mk = 0.5
If the truck were carrying an amount of cargothat doubled its total mass, what would itsstopping distance have been? (Assume the road is straight andhorizontal).
D2m = m
I tried using the equation fk=uk*N and thus, -ma=uk*mg and triedto solve for acceleration, but I'm lost as to what equation I woulduse next.
Explanation / Answer
now mass=3137.8*3=9413.4 Kg (since cargo weigh 2*3137.8 and thetruck weigh 3137.8) g=accleration due to gravity=9.8 frictional force =*9413.4*g=0.5*9314.4*9.8=46125.66 negative accleration caused by the frictional force=4.9m/s2 let the distance needed to stop the truck=s u=50 m/s v2=u2-2*a*s 0=502-2*4.9*s s=255.10 m (ans) or, aprox 255 m D2m=255.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.