A sound wave of wavelength 0.70 m and velocity 330 m/s isproduced for 0.50 s. a.
ID: 1737321 • Letter: A
Question
A sound wave of wavelength 0.70 m and velocity 330 m/s isproduced for 0.50 s. a.) What is the frequency of the wave? b.) How many complete waves are emitted in this timeinterval? c.) After 0.50 s, how far is the front of the wave from thesource of the sound? A sound wave of wavelength 0.70 m and velocity 330 m/s isproduced for 0.50 s. a.) What is the frequency of the wave? b.) How many complete waves are emitted in this timeinterval? c.) After 0.50 s, how far is the front of the wave from thesource of the sound?Explanation / Answer
a.) What is the frequency of the wave? v = *f f = v/ = 330m/s/0.70m f = 471 Hz b.) How many complete waves are emitted in this timeinterval? #cycles = f*time = 471 Hz * 0.50s = 235 cycles c.) After 0.50 s, how far is the front of the wave from thesource of the sound? d = v*t = 330 m/s * 0.5s = 165 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.