A solution with a concentration of 2.5 M is titrated with 50 mL of a 3.0 M sam o
ID: 637825 • Letter: A
Question
A solution with a concentration of 2.5 M is titrated with 50 mL of a 3.0 M sam original solution? (Equation 5) 6. ple. What was the volume of the 15 ml of a 1.75 M solution is titrated with a 2.0 M unknown solution. How many mL of the unknown solution would you expect to use? (Equation 5) mL Based on the protocol for the upcoming laboratory, what would overshooting your endpoint (the addition of NaOH to your acid past the equilibrium point) do to the value of your unknown hydrochloric acid? 8. 9, Cansiderth CExplanation / Answer
Ans 6
Concentration of solution M1 = 2.5 M
Volume of solution V1 =?
Concentration of sample = M2 = 3.0 M
Volume of sample V2 = 50 mL
M1 x V1 = M2 x V2
V1 = 3 x 50 / 2.5
= 60 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.