Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rocket car is traveling at a constant speed of 250km/h on asalt flat. The driv

ID: 1736589 • Letter: A

Question

A rocket car is traveling at a constant speed of 250km/h on asalt flat. The driver gives the car a reverse thrust, and the carexperiences a continous and constant deceleration of8.25m/s2. How much time elaspses until the car is 175mfrom the point where the reverse thrust is applied? Describe thesituation(s) for your answer(s). Can someone show me the steps? A rocket car is traveling at a constant speed of 250km/h on asalt flat. The driver gives the car a reverse thrust, and the carexperiences a continous and constant deceleration of8.25m/s2. How much time elaspses until the car is 175mfrom the point where the reverse thrust is applied? Describe thesituation(s) for your answer(s). Can someone show me the steps?

Explanation / Answer

Initial velocity of the rocket from the application of thrustis u=250km/h=250*5/18=69.44m/s a=-8.25m/s2 s=175m v2-u2=2as v2-69.442=2*-8.5*175 v=42.98m/s The time taken is given by v-u=at 42.98-69.44=-8.5*t t=3.112598s Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework." v2-u2=2as v2-69.442=2*-8.5*175 v=42.98m/s The time taken is given by v-u=at 42.98-69.44=-8.5*t t=3.112598s Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework."
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote