A rock of mass m1 = 0.36 kg is tied to another rock with a mass m2 = 0.64 kg wit
ID: 2148170 • Letter: A
Question
A rock of mass m1 = 0.36 kg is tied to another rock with a mass m2 = 0.64 kg with a string of length L1 = 0.16 m. The rock m2 is tied to another string of length L2 = 0.25 m, and the pair of rocks is slung around in a circle, making two complete revolutions in one second. In this problem, you should neglect gravity and assume the motion is in the horizontal plane.--------------------------------------------------------------------------------
a) What is the tension in the string connecting the two rocks?
T1 = N
--------------------------------------------------------------------------------
b) What is the tension in the other string?
T2 = N
Explanation / Answer
velocity of m1 v1=0.41x12.56=5.149
Tension between first string = m1 v1^2/r1= 23.27 N
velocity of m2 v2=0..25x12.56=3.14
tension in second tring =(m2 v2^2/.25 - 23.27)=2.01 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.