The catapult of the aircraft carrier USS Abrahan Lincolnaccelerates an F/A18 Hor
ID: 1736315 • Letter: T
Question
The catapult of the aircraft carrier USS Abrahan Lincolnaccelerates an F/A18 Hornet jet fighter from rest to a takeoffspeed of 173 mi/h in a distance of 307 ft assume constantacceleration a) calculate the acceleration of the fighter in m/s^2 b)Calculate the time required for the fighter to beaccelerated to takeoff speed. The catapult of the aircraft carrier USS Abrahan Lincolnaccelerates an F/A18 Hornet jet fighter from rest to a takeoffspeed of 173 mi/h in a distance of 307 ft assume constantacceleration a) calculate the acceleration of the fighter in m/s^2 b)Calculate the time required for the fighter to beaccelerated to takeoff speed.Explanation / Answer
a) vi = 0, vf = 173 mi/h =173*1609m/3600s =77.32 m/s d = 307 ft = 307*0.3048 m = 93.57m vf2-vi2 =(77.32m/s)2 - 0 = 2ad a = (77.32m/s)2 /(2*93.57m) = 31.94m/s2 acceleration of the fighter is 31.94 m/s2 b) vf = vi+at = at t = vf/a = 77.32m/s / 31.94m/s2 =2.42s it take 2.42 s to take off. b) vf = vi+at = at t = vf/a = 77.32m/s / 31.94m/s2 =2.42s it take 2.42 s to take off.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.