The catapult is used to launch a ball such that it strikes the wall of the build
ID: 1652986 • Letter: T
Question
The catapult is used to launch a ball such that it strikes the wall of the building at the maximum height of its trajectory. It takes 1.1 s to travel from A to B. (Figure 1) Determine the speed v_A at which it was launched. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Determine the angle of release theta. Express your answer using three significant figures. Determine the height h. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A] Vx = x/t = 18 ft/1.1 s
= 16.36 ft/s
Vy = -gt
= 32.2*1.1
= 35.42 ft/s
Velocity VA = sqrt(16.36^2+35.42^2)
= 39.0 ft/s
partB ] angle theta = arctan(Vy/Vx) = arctan(35.42/16.36)
= 65.2 degree
partC] h = 3.5 + 35.42*1.1 - 0.5*32.2*1.1^2
= 23.0 ft answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.