A river flows due east at 1.70 m/s. Aboat crosses the river from the south shore
ID: 1735744 • Letter: A
Question
A river flows due east at 1.70 m/s. Aboat crosses the river from the south shore to the north shore bymaintaining a constant velocity of 9.0m/s due north relative to the water. (a) What is the velocity of the boat relativeto shore?1 m/s
2° (north of east)
(b) If the river is 250 m wide, howfar downstream has the boat moved by the time it reaches the northshore?
3 m (a) What is the velocity of the boat relativeto shore?
1 m/s
2° (north of east)
(b) If the river is 250 m wide, howfar downstream has the boat moved by the time it reaches the northshore?
3 m
Explanation / Answer
when the boat is crossing the river v=[81+1.7*1.7]1/2 =9.10m/sec also tan=1.7sin90/9+1.7cos90=1.7/9=> =10.690 solving we will get the value of v the time taken by the boat to reach the otherend 250/9=27.77sec in this drag towards down stream=1.7*27.77=47.22m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.