A river flows due east at 2.39 m/s. A boat crosses the river from the south shor
ID: 1319957 • Letter: A
Question
A river flows due east at 2.39 m/s. A boat crosses the river from the south shore to the north shore by maintaining a constant velocity of 13.2 m/s due north relative to the water.
a) what is the magnitude of the velocity of the boat as viewed by an observer on shore? answer in units of m/s
b) how many degrees of course is the boat forced by the current? answer in units of degrees
c) if the river is 209 m wide, how far down stream is the boat when it reaches the north shore? answer in units of m
Explanation / Answer
a) V observed = sqrt(current^2+(velocity relative to current)^2)= 13.42 m/s
b) off course= tan^-1(2.39/13.2) = 10.26 ?
c) how far downstream =(2.39/13.2) *209 = 37.84m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.