Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An automobile starts from rest and accelerates to a finalvelocity in two stages

ID: 1735645 • Letter: A

Question

An automobile starts from rest and accelerates to a finalvelocity in two stages along a straight road. Each stage occupiesthe same amount of time. In stage 1, the magnitude of the car'sacceleration is 3.4 m/s2. Themagnitude of the car's velocity at the end of stage 2 is2.4 times greater than it is at the end ofstage 1. Find the magnitude of the acceleration in stage 2.
m/s2
An automobile starts from rest and accelerates to a finalvelocity in two stages along a straight road. Each stage occupiesthe same amount of time. In stage 1, the magnitude of the car'sacceleration is 3.4 m/s2. Themagnitude of the car's velocity at the end of stage 2 is2.4 times greater than it is at the end ofstage 1. Find the magnitude of the acceleration in stage 2.
m/s2

Explanation / Answer

             Given that the initial velocity is U = 0 m/s              The acceleration is a1 = 3.4 m/s2         ------------------------------------------------       The final velocity of thecar in the stage 1 is V1 = U + a1*t                                                                             = 0 + a1*t                                                                             = (3.4 m/s2 )t       the final velocity ofthe car in the stage 2 is V2 = 2.4*V1       then the accelaration ofthe car in the stage 2 is a2 = (V2 - U2 ) /t             where U2 = V1 is the initial velocity of the car in the stage2                then        a2 = (2.4*V1 -V1 ) /t                                      =1.4* V1 / t                                    =1.4* (3.4 m/s2 )t /t                                   = 4.76 m/s2                                         ------------------------------------------------       The final velocity of thecar in the stage 1 is V1 = U + a1*t                                                                             = 0 + a1*t                                                                             = (3.4 m/s2 )t       the final velocity ofthe car in the stage 2 is V2 = 2.4*V1       then the accelaration ofthe car in the stage 2 is a2 = (V2 - U2 ) /t             where U2 = V1 is the initial velocity of the car in the stage2                then        a2 = (2.4*V1 -V1 ) /t                                      =1.4* V1 / t                                    =1.4* (3.4 m/s2 )t /t                                   = 4.76 m/s2                                
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote