Two point charges, Q 1 = +0.04 µC and Q 2 = -0.04 µC, are separated by adistance
ID: 1735121 • Letter: T
Question
Two point charges, Q1 = +0.04 µC andQ2 = -0.04 µC, are separated by adistance d = 120 cm. An electron (q = -1.6 x10-19C, m = 9.1 x 10-31kg) isreleased from rest from a point A located between the twocharges a distance a = 55 cm from the negative charge, andmoves in a straight line toward the positive charge.
(a) What is the potential at point A due to the chargesQ1 and Q2? (Take thepotential at infinity to be zero.)
V(A) = V
(b) What is the potential due to Q1 andQ2 at point B, located between the twocharges a distance a = 55 cm from the positive charge?
V(B) = V
(c) What is the speed of the electron when it passes pointB?
vB = m/s
Explanation / Answer
(a) Electric potential at A = VA = K[Q2/a +Q1/(d-a)] (b) Electric potential at B = VB = K[Q1/a +Q2/(d-a)] (c) speed of the elctron would be such that its kineticenergy at B = loss of potential energy as compared to that atA. potential energy at A = UA=e*VA= ........ potential energy at B =UB= e*VB= ........ so, E = UB - UA= 1/2*m*v*v = ......... so, v = (2E/m) =.........Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.