Two point charges, Q 1 = +0.01 µC and Q 2 = -0.01 µC, are separated by adistance
ID: 1665839 • Letter: T
Question
Two point charges, Q1 = +0.01 µC andQ2 = -0.01 µC, are separated by adistance d = 80 cm. An electron (q = -1.6 x10-19C, m = 9.1 x 10-31kg) isreleased from rest from a point A located between the twocharges a distance a = 35 cm from the negative charge, andmoves in a straight line toward the positive charge.
(a) What is the potential at point A due to the chargesQ1 and Q2? (Take thepotential at infinity to be zero.)
V(A) = V
(b) What is the potential due to Q1 andQ2 at point B, located between the twocharges a distance a = 35 cm from the positive charge?
V(B) = V
(c) What is the speed of the electron when it passes pointB?
vB = m/s
Explanation / Answer
a), Let the potential at pointA be V1 V1=kQ2/a+kQ1/(d-a) V1=-57,14(V) b) Let the potential at point B be V2. V2=kQ2/(d-a)+kQ1/a V2=57,14(V) c) energy is conservative so we have e*V1=e*V2+mv^2/2 e*(V1-V2)=mv^2/2 1,6e-19*57,14*2=9,1e-31*v^2/2 so v=6,34e6(m/s)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.