An electron with a speed of 5.00 x 10-2 cm /s enters an electric field of magnit
ID: 1734734 • Letter: A
Question
An electron with a speed of 5.00 x 10-2 cm /s enters an electric field of magnitude 1.00 x 103 N/C, traveling along a field line in the direction thatretards its motion. (a) How far will the electron travel before stoppingmomentarily, and (b) how much time will have elasped It's problem 46 in fundamentals of physics hallyday resnick8th ed but the wrong solution is posted please help will rate the highest if I get response before 4cm /s enters an electric field of magnitude 1.00 x 103 N/C, traveling along a field line in the direction thatretards its motion. (a) How far will the electron travel before stoppingmomentarily, and (b) how much time will have elasped It's problem 46 in fundamentals of physics hallyday resnick8th ed but the wrong solution is posted please help will rate the highest if I get response before 4
Explanation / Answer
Speed of the electron u = 5 * 10 -2 cm /s = 5 * 10 -4 m / s magnitude of electric field E = 1000 N / C (a). final velocity v = 0 m / s Accleration a = Eq / m where m = mass of the electron = 9.1 * 10 -31kg q= charge of electron = 1.6 * 10 -19 C Substitue values weget a value from the relation v 2 - u 2 = 2a S distance moved before stopped S =[v 2 -u 2] / 2a substitue values weget answers (b). Required time t = ( v - u ) / a substitue values wegt answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.