A person weighs 170lb. Assuming the density of the averagehuman body is about th
ID: 1734423 • Letter: A
Question
A person weighs 170lb. Assuming the density of the averagehuman body is about that of water, estimate her body's volume inboth cubic meter and liters. I calculated; 1lb = 1.056 qt = 4(1.056)gallons 170lb(4.224gallons)= 718.08liters I think this is right! Need help in calculating for cubicmeters. A person weighs 170lb. Assuming the density of the averagehuman body is about that of water, estimate her body's volume inboth cubic meter and liters. I calculated; 1lb = 1.056 qt = 4(1.056)gallons 170lb(4.224gallons)= 718.08liters I think this is right! Need help in calculating for cubicmeters.Explanation / Answer
weight = 170 lb where lb is the unit of weight, not that ofvolume 170 lb = 756.2 N mass = 756.2/9.81 = 77.1 kg density = 1000 kg/m3 so volume = 77.1/1000 = 0.0771 m3 = 77.1 liters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.