An automobile traveling 100km/h overtakes a 1.50 km long traintraveling in the s
ID: 1734284 • Letter: A
Question
An automobile traveling 100km/h overtakes a 1.50 km long traintraveling in the same direction on a track parallel to theroad. If the train's speed is 75km/h, how long does it take the car to pass it?1 min
How far will the car have traveled in this time?
2 km
See Figure 2-40. What are the results if the car and train aretraveling in opposite directions?
3 s
4 km
An automobile traveling 100km/h overtakes a 1.50 km long traintraveling in the same direction on a track parallel to theroad. If the train's speed is 75km/h, how long does it take the car to pass it?
1 min
How far will the car have traveled in this time?
2 km
See Figure 2-40. What are the results if the car and train aretraveling in opposite directions?
3 s
4 km
Explanation / Answer
Speed of auto mobile v = 100 km / h Speed of the train v ' = 75 km / h Length of the train L = 1.5 km Relative speed V = v - v ' = 25 km / h Required time t = L / V = 0.06 hrs = 0.06*60 min = 3.6 min (b). distance ttraveled by car in this time S = v *t = 100 km / h * 0.06 hr = 6 km (c). In opposite direction relative velocity V ' =v + v ' = 175 km / s So, time t' = 1.5 / 175 h = 0.00857 hrs distance ttraveled by car in this time S ' = vt ' = 0.857kmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.