Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An automobile moving along a straight track changes its velocity from 40 m/s to

ID: 2171149 • Letter: A

Question

An automobile moving along a straight track changes its velocity from 40 m/s to 80 m/s in a distance of 200 m. What is the (constant) acceleration of the vehicle during this time? In 1991, Carl Lewis edged out Leroy Burrell in the World Championships in Tokyo to set a new world record in the 100 m dash. Their times at 10 m intervals are given here. Calculate the average velocity for Lewis's world record for 0 to 50 m, 50 to 100 m, and 0 to 100 m.

Explanation / Answer

7) u = 40, v=80, S=200m USE v2 - u2 = 2aS => 80^2 - 40^2 = 2(200)a => a = 12 m/s2 8) Average vel = change in distance/change in time in 0-50: Avg vel = 50/5.61=8.913 m/s in 50-100 Avg vel = 50/(9.86-5.61) = 11.765 m/s in 0-100 Avg vel = 100/9.86 = 10.142 m/s Hope my detailed explanation helped :)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote