Two spherical shells have a common center. A -2.59 x10 -6 C charge is spread uni
ID: 1733730 • Letter: T
Question
Two spherical shells have a common center. A -2.59 x10-6C charge is spread uniformly over the inner shell,which has a radius of 0.0666 m. A + 7.36 x 10-6 C chargeis spread uniformly over the outer shell, which has a radius of1.90 m. Find the magnitude of the electric field at a distance of0.200 m (measured from the common center).I know that E = Q / E0(4r2)
4 (.200)2= .5026548246
E0 = 8.85 x 10-12C2/ N-m2
I think you do(+ 7.36 x 10-6C) + (-2.59 x 10-6C) =4.77 x 10-6C
and then 4.77 x 10-6 / (8.85 x10-12)(.5026548246) = 1072272.709N/C
I don't know what I'm doing wrong the computer system that gradesmy homework keeps telling me I'm wrong. Please Help!!!
Explanation / Answer
q1 = -2.59 x 10-6 C, R1 = 0.0666m. q2 = +7.36 x 10-6 C, R2 = 1.90m. r = 0.200 m use Gauss's Law, the Gaussian surface is a spherical surface withradius r E*4r2 = Qin/o E = Qin/(4or2) whereQin is the net charge inside theGaussian surface, which is q1 E = q1/(4or2) =-5.83*105 N/C negative sign means the direction is toward the center.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.