a) What charge needs to be placed at the origin to create an electric force of 0
ID: 1731662 • Letter: A
Question
a) What charge needs to be placed at the origin to create an electric force of 0.447 N on a charge of 4.89 ?C placed at coordinate (0.597 m, 0.597 m, 0.00 m)?
b) An ink drop with a mass of 1.73 x 10^-10 kg and charge of 5.99 ?C needs to be accelerated to 15.2 m/s in a distance of 0.500 mm using a uniform electric field. What electric field necessary to create this speed? (Note: This is not the way that inkjet printers accelerate the ink.) Include the units as N/C
c) Two charges are placed on the x-axis. The charge located at (-0.387 m, 0.00 m) has a charge of -2.09 ?C. The charge located at (+0.387 m, 0.00 m) has a charge of +2.09 ?C. What is the electric field at a location (0.00 m, 0.443 m)? State your result to the proper number of significant digits. Include the direction as up, down, left, or right.
Explanation / Answer
(a)
Given that,
F = 0.447 N
q1 = 4.89 uC
let, charge is placed at origin.
Distance b/w q1 and q2, r = sqrt [(0.597)^2 + (0.597)^2]
r = 0.844 m
Electric force is given by,
F = kq1q2 / r^2
0.447 = 9*10^9*4.89*10^(-6) * q2 / (0.844)^2
q2 = 7.23*10^(-6) C
q2 = 7.23 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.