Using a 681 nm wavelength laser, you form the diffraction pattern of a 0.101 mm
ID: 1731282 • Letter: U
Question
Using a 681 nm wavelength laser, you form the diffraction pattern of a 0.101 mm wide slit on a screen. You measure on the screen that the 12th dark fringe is 9.29 cm away from the center of the central maximum. How far is the screen located from the slit?
Using a 681 nm wavelength laser, you form the diffraction pattern of a 0.101 mm wide slit on a screen. You measure on the screen that the 12th dark fringe is 9.29 cm away from the center of the central maximum. How far is the screen located from the slit? distance:Explanation / Answer
distance of mth dark fringe from central maximum is given by
y=m*lambda*D/d
where lambda=wavelength=681 nm
D=distance of the screen from the slit
d=slit width=0.101 mm
given m=12 and y=9.29 cm
then 9.29*0.01=12*681*10^(-9)*D/(0.101*0.001)
==>D=9.29*0.01*0.101*0.001/(12*681*10^(-9))=1.1482 m
hence distance of the screen from the slit is 1.1482 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.