Suppose an object is placed at the edge of a recordplayer. The record player has
ID: 1730002 • Letter: S
Question
Suppose an object is placed at the edge of a recordplayer. The record player has a diameter 30.0cm and rotatesat 33.3 RPM (revolutions per minute). a) How fast is the outside edge of the record moving? b) How many times as fast would it move if the frequency wereraised to 78.0 RPM? Suppose an object is placed at the edge of a recordplayer. The record player has a diameter 30.0cm and rotatesat 33.3 RPM (revolutions per minute). a) How fast is the outside edge of the record moving? b) How many times as fast would it move if the frequency wereraised to 78.0 RPM?Explanation / Answer
Suppose an object is placed at the edge of a recordplayer. The record player has a diameter 30.0cm and rotatesat 33.3 RPM (revolutions per minute).a) How fast is the outside edge of the record moving?
angular velocity==2*3.14*33.3/60=3.4854rad/sec
v=r=0.15*3.4854=0.52281m/sec b) How many times as fast would it move if the frequency wereraised to 78.0 RPM?
angular velocity==2*3.14*78/60=8.164rad/sec
v=r=0.15*8.164 = 1.2246 m/sec
1.2246/0.52281=2.3423
hence it will move 2.3423times faster than previousvelocity.
angular velocity==2*3.14*78/60=8.164rad/sec
v=r=0.15*8.164 = 1.2246 m/sec
1.2246/0.52281=2.3423
hence it will move 2.3423times faster than previousvelocity.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.