Suppose an iceberg with a mass of 1.00 × 10 ^13 kg is at uniform temperature of
ID: 1455352 • Letter: S
Question
Suppose an iceberg with a mass of 1.00 × 10 ^13 kg is at uniform temperature of 0.00 ° C. The surrounding ocean has a uniform temperature of 10.0 ° C. A Carnot heat engine used ocean water as a heat source and the iceberg as a heat sink. Assuming the waste heat of the engine provides all the heat necessary to melt the iceberg, how much work can this engine do?
A typical coal burning power plant produces 2000 MW of power. If the Carnot engine in this problem was used to generate electricity, how long can the Carnot replace a coal burning power plant before the iceberg melts?
A similar process has been suggested as a way of reducing the emission of green house gases. Is this a realistic suggestion? Explain your reasoning..
Explanation / Answer
work done = mCdt
= 1*10^13*2.108*(10-0)
= 2.108*10^14 kJ
powe plant produces power = 2000*10^6 J/s
if the carnot engine replaces the powe plant = 2.108*10^14/(2000*10^6)
= 105400 s to melt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.