19). A force of 60N keeps a mass of 0.20 kg in a circular pathat 120 rev/min. a)
ID: 1729788 • Letter: 1
Question
19). A force of 60N keeps a mass of 0.20 kg in a circular pathat 120 rev/min. a) Clearly calculate the angular velocity (in rad/sec) forthis mass. Note: 2 rad = 1 rev = 360o b) Clearly calculate the radius and linear velocity. 19). A force of 60N keeps a mass of 0.20 kg in a circular pathat 120 rev/min. a) Clearly calculate the angular velocity (in rad/sec) forthis mass. Note: 2 rad = 1 rev = 360o b) Clearly calculate the radius and linear velocity. b) Clearly calculate the radius and linear velocity.Explanation / Answer
Force, F = 60 N Mass, M = 0.20 kg (a) Angular velocity, = 120 rev/min = 120 * ( 2 / 60 ) rad/s = 4 rad/s = 12.56 rad/s ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (b) Centripetal force, F = M 2 R Radius, R = F / ( M 2 ) = 60 / ( 0.2 * 12.56 2 ) = 1.9 m Linear velocity, V = R = 1.9 * 12.56 = 23.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.