A 70.0kg circus performer is fired from a cannon that is elevated at an angle of
ID: 1729646 • Letter: A
Question
A 70.0kg circus performer is fired from a cannon that is elevated at an angle of 40.0 degrees above the horizontal. The cannon uses strong elastic bands to propel the performer, much in the same way that a slingshot fires a stone. Setting up for this stunt involves stretching the bands 3.00m from their unrestrained length. At that point where the performer flies free of the bands, his height above the floor is the same as the height of the net into which he is shot. He takes 2.14s to travel the horizontal distance of 26.8m between this point and the net. Ignore friction and air resistance and determine the effective spring constant of the firing mechanism.Explanation / Answer
He travels at constant horizontal velocityof 26.8 / 2.14 = 12.523 m/s . His total initial velocity is 12.523 /cos40 = 16.348 m/s . His initial kinetic energy is (1/2) mv2 = (1/2) * 70 * 16.3482 = 9354 Joules . The cannon also raises the person to a height of 3.00 sin40 = 1.9284 meters before heis released. . So the cannon gives the person potential energyof mgh = 70 * 9.80 * 1.9284 = 1323 Joules . Therefore the total energy stored in the bandswas 9354 + 1323 = 10677 Joules (the energy given to the person) . And the spring constant is found using stored energy = (1/2) k x2 or . 10677 = (1/2) k 3.002 . k = 2373 N/mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.