The earth rotates once per day about an axis passing thorughthe north and south
ID: 1729333 • Letter: T
Question
The earth rotates once per day about an axis passing thorughthe north and south poles, an axis that is perpendicular to theplane of the equator. Assuming the earth is a sphere with aradius of 6.38 *106m, determine the speed andcentripetal acceleration of a person situated (a) at the equatorand (b) at a latitude of 30.0o north of theequator. answer: 464m/s2,3.37*10-2m/s2 The earth rotates once per day about an axis passing thorughthe north and south poles, an axis that is perpendicular to theplane of the equator. Assuming the earth is a sphere with aradius of 6.38 *106m, determine the speed andcentripetal acceleration of a person situated (a) at the equatorand (b) at a latitude of 30.0o north of theequator. answer: 464m/s2,3.37*10-2m/s2Explanation / Answer
r = 6.38 *106 m period T = 24 hr = 24*60*60 s = 2/T a) v = r = 1.99*103 m/s a = v2/r = 0.623 m/s2 b) v = rcos(30) = 1.72*103 m/s a = v2/[rcos(30)] = 0.538 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.