The each wine, 5. A student organiza of five students is to be formed from the o
ID: 3052357 • Letter: T
Question
The each wine, 5. A student organiza of five students is to be formed from the organization's membership. Let the sample space 2 tion has 60 undergraduate students and 20 graduate students in it. A committee of all possible committees that could be formed, and (i.e. by using the discrete uniform probability model). (a) How many outcomes are in suppose that a committee is formed "rand 6 (b) What is the probability that there are exactlyt 50 i. Sup (c) What is the probability that there is at least one graduate student in the committee? 6Explanation / Answer
a) total number of utcomes =N(selecting 5 students out of 80 students) =80C5 =24040016
b)P(3 graduate students) =P(selecting 3 graduate out of 20 and 2 undergraduate out of 60)
=20C3 *60C2 /80C5 =0.0839
c)P(at least one graduate ) =1-P(all 5 are from undergraduate) =1-60C5 /80C5 =1-0.2272 =0.7728
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.