A world-class sprinter accelerates to his maximum speed in4.1 s. He then maintai
ID: 1729274 • Letter: A
Question
A world-class sprinter accelerates to his maximum speed in4.1 s. He then maintains this speedfor the remainder of a 100-m race, finishing with a total time of10.2 s. (a) What is the runner's average accelerationduring the first 4.1 s?(b) What is his average acceleration during the last 6.1 s?
(c) What is his average acceleration for the entire race?
(a) What is the runner's average accelerationduring the first 4.1 s?
(b) What is his average acceleration during the last 6.1 s?
(c) What is his average acceleration for the entire race?
Explanation / Answer
t = 4.1 s, T = 10.2 s, s = 100 m, a) a = average acceleration during t. v = maximum speed = at at2/2 + v(T - t) = s at2/2 + at(T - t) = s at(T - t/2) = s a = s/[t(T - t/2)] = 2.99 m/s2 b) during T - t = 6.1 s, v = constant a = 0 c) for entire race, initial velocity = 0, final = v = at average acceleration = v/T = at/T = 1.20 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.