What is the apparent weight in water of a 500-gm piece ofcopper (specific gravit
ID: 1728785 • Letter: W
Question
What is the apparent weight in water of a 500-gm piece ofcopper (specific gravity)? I got the question wrong on the homework. The teacher did notexplain to us how to do it, but only gave us the answer. The answeris 4.35N, can someone please solve it for me. thanks What is the apparent weight in water of a 500-gm piece ofcopper (specific gravity)? I got the question wrong on the homework. The teacher did notexplain to us how to do it, but only gave us the answer. The answeris 4.35N, can someone please solve it for me. thanksExplanation / Answer
What is the apparent weight in water of a 500-gm piece ofcopper (specific gravity)? I got the question wrong on the homework. The teacher did notexplain to us how to do it, but only gave us the answer. The answeris 4.35N, can someone please solve it for me. thanksspecific gravity of copper=8930kg/m3
8930=weight in air/weight in air -weight in water
so
weight in air -weight in water=0.500/8930=5.599*10-5
so weight in water=apparentweight=0.500-0.00005599=0.4999kg=499.9grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.