A thin rod (length = 2.75 m) is oriented vertically, with itsbottom end attached
ID: 1728301 • Letter: A
Question
A thin rod (length = 2.75 m) is oriented vertically, with itsbottom end attached to the floor by means of a frictionless hinge.The mass of the rod may be ignored, compared to the mass of theobject fixed to the top of the rod. The rod, starting from rest,tips over and rotates downward. (a) What is theangular speed of the rod just before it strikes the floor?(Hint: Consider using the principle of conservation ofmechanical energy.)(b) What is the magnitudeof the angular acceleration of the rod just before it strikes thefloor?
Explanation / Answer
L = 2.75 m, (a) What is the angular speed of the rod justbefore it strikes the floor? mgL = mv2/2, v = (2gL) the angular speed = v/L = (2g/L) = 2.67rad/s (b) What is the magnitude of theangular acceleration of the rod just before it strikes thefloor? mg = ma, a = g the magnitude of the angular acceleration = a/L = g/L = 3.56rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.