A spring is attached to an overhead beam. If you put a mass of170g on it, and it
ID: 1728232 • Letter: A
Question
A spring is attached to an overhead beam. If you put a mass of170g on it, and it proceeds to stretch a distance of 7cm,what is the spring constant? Using the same spring, you apply a force that streches thespring a distance of 20cm. What is the magnitude of the downwardacceleration? ( Use units of meters/ kilograms/seconds) A spring is attached to an overhead beam. If you put a mass of170g on it, and it proceeds to stretch a distance of 7cm,what is the spring constant? Using the same spring, you apply a force that streches thespring a distance of 20cm. What is the magnitude of the downwardacceleration? ( Use units of meters/ kilograms/seconds)Explanation / Answer
gravity G = 170 g * 9.8 m/s2 = 1.666 N k = G/7 cm = 23.8 N/m spring force F = k*20 cm = 4.76 N net force = F - G = ma a = (F - G)/m = (4.76 - 1.67)/0.170 = 18.2m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.