A spring is attched to the bottom of an empty swimming pool, with axis ot the sp
ID: 1554200 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
First, volume displaced:
V = m ==> /m = V
Where is density, V is volume, m is mass
The block pushes down with a force equal to its weight, 8kgf. Since force =-kx for a spring, when the pool is filled, it lifts with a force of 16kgf against the spring. So, it must displace 92kg of water, because it must lift 16kgf for the spring force, and 16kgf for its own weight.
V = m ==> /m = V
total water V = /m = 1000kg/m³ / 92kg = 10.868m³
wood V = /m = 850kg/m³ / 8kg = 106.25m³
void V = V = 106.25m³ - 10.868m³ = 85.38m³
% hollow = Vvoid/ Vtotal = 0.0452m³ / 0.075m³ = 60.3%
I use gravimetric units [kgf], which is not strictly allowed for SI; use mg = W instead of kgf.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.