A 7.0 g bullet is fired into a 1.5 kg ballistic pendulum. Thebullet emerges from
ID: 1727903 • Letter: A
Question
A 7.0 g bullet is fired into a 1.5 kg ballistic pendulum. Thebullet emerges from the block with a speed of 200 m/s, and theblock rises to a maximum height of 10.7cm. Find the initial speed of the bullet.1 m/s
N/B Please partial solution will not help me. A 7.0 g bullet is fired into a 1.5 kg ballistic pendulum. Thebullet emerges from the block with a speed of 200 m/s, and theblock rises to a maximum height of 10.7cm. Find the initial speed of the bullet.
1 m/s
N/B Please partial solution will not help me.
Explanation / Answer
Mass ofd the bullet, m = 0.007 kg Mass of the block, M = 1.5 kg Velocity of the bullet before collision = U Velocity of the bullet after collision, V = 200m/s Velocity of the block after collision = V' Maximum height raised by the block, h = 0.107m Kinetic energy of the block at the lowest point= Potential energy the block at the highest point ( 1/2 ) M V ' 2 = M g h V ' = ( 2 g h ) = ( 2 * 9.8 * 0.107 ) = 1.45 m/s From the law of conservation of momentum, Momentum of the bullet before collision =Momentum of the bullet + lock after collision m U = m V + M V' 0.007 U = 0.007 * 200 + 1.5 * 1.45 Velocity of the bullet before collision, U = (1.4 + 2.175 ) / 0.007 = 510.7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.