A 36.5 kg box initially atrest is pushed 5.35 m alonga rough, horizontal floor w
ID: 1727720 • Letter: A
Question
A 36.5 kg box initially atrest is pushed 5.35 m alonga rough, horizontal floor with a constant applied horizontal forceof 130 N. If the coefficientof friction between box and floor is 0.300, find the following. (a) the work done by the applied forceJ
(b) the increase in internal energy in the box-floor system due tofriction
J
(c) the work done by the normal force
J
(d) the work done by the gravitational force
J
(e) the change in kinetic energy of the box
J
(f) the final speed of the box
m/s (a) the work done by the applied force
J
(b) the increase in internal energy in the box-floor system due tofriction
J
(c) the work done by the normal force
J
(d) the work done by the gravitational force
J
(e) the change in kinetic energy of the box
J
(f) the final speed of the box
m/s
Explanation / Answer
(a) thework done by the applied forceF*d = 695.5 J
(b) the increase in internal energy in the box-floor system due tofriction
mgd = 574.1 J
(c) the work done by the normal force
N*d*cos(90) = 0
(d) the work done by the gravitational force
mg*d*cos(90) = 0
(e) the change in kinetic energy of the box
695.5 - 574.1 = 121.4 J
(f) the final speed of the box
121.4 = mv2/2, so v = 2.58 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.