Hi, Need help, please, step bystep. A 3.54-g bullet is fired horizontally at two
ID: 1727561 • Letter: H
Question
Hi,
Need help, please, step bystep.
Explanation / Answer
Mass of the bullet, m = 3.54 g = 0.00354 kg Mass of the first block, M1 = 1.22 kg Mass of the second block, M2 = 1.78 kg Original speed of the bullet, U = ? Speed of the bullet after emerging from thefirst block , V = ? Case I : ( Collision with first block ) Velocity of the first block after collision, V1 = 0.63 m/s Total initial momentum = Total finalmomentum m U = M1 V1 + m V m ( U - V ) = M1 V1 U - V = 1.22 * 0.63 / 0.00354 = 217.1 m/s Case II : ( Collision with the second ball ) Velocity of the second block + bullet aftercollision, V2 = 1.48 m/s Total initial momentum = Total finalmomentum m V = ( M2 + m ) V2 V = ( 1.78 + 0.00354 ) *1.48 / 0.00354 = 745.7 m/s Speed of the bullet after emerging from thefirst block , V = 745.7 m/s Original speed of the bullet, U = 217.1 +V = 962.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.