Two isolated masses, M 1 = 2.30 kg and M 2 = 683 kg are initially rest, a distan
ID: 1727102 • Letter: T
Question
Two isolated masses, M1 = 2.30 kgand M2 = 683 kg are initially rest, a distanced = 166 cm apart. Their gravitational attraction is theonly force acting. Calculate the time it takes for M1 tomove from that distance to 164 cm from M2.Assume that M2 does not move and that the force isconstant over that small distance, and equal to that at 165cm.ANS: 1.55E3 s
Now for the second question I have tried using theposition/t/acceleration formulas and I keep getting the wronganswer.....Please help
Find the speed of M1 when d = 164cm.
Explanation / Answer
M1 = 2.30 kg, M2 = 683kg, d = 166 cm - 164 cm = 2 cm, r =165 cm force F = GM1M2/r2 acceleration a = F/M1 = GM2/r2 d = at2/2, t = (2d/a) =r[2d/(GM2)] = 1.55*103 s v = at = (2GM2d) /r = 2.59*10-5m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.