Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.5 kg mass is at rest hanging vertically attached to aspring that has a sprin

ID: 1726364 • Letter: A

Question

A 2.5 kg mass is at rest hanging vertically attached to aspring that has a spring constant, k = 3300 N/m. This mass isstruck by a hammer that transfers 5.0 J of kinetic energy to themass and causes it to oscillate up and down as a one dimensionalharmonic oscillator. A.What is the amplitude of the simple harmonic motion? B. What is the frequency of the simple harmonice motion? C. What is the speed of the mass when x is 0.03 m below theequilibrium point? D. Write an equation the describes y as a function of t. A 2.5 kg mass is at rest hanging vertically attached to aspring that has a spring constant, k = 3300 N/m. This mass isstruck by a hammer that transfers 5.0 J of kinetic energy to themass and causes it to oscillate up and down as a one dimensionalharmonic oscillator. A.What is the amplitude of the simple harmonic motion? B. What is the frequency of the simple harmonice motion? C. What is the speed of the mass when x is 0.03 m below theequilibrium point? D. Write an equation the describes y as a function of t. A.What is the amplitude of the simple harmonic motion? B. What is the frequency of the simple harmonice motion? C. What is the speed of the mass when x is 0.03 m below theequilibrium point? D. Write an equation the describes y as a function of t.

Explanation / Answer

   Given         mass  m   = 2.5 kg spring constant k = 3300 N /m       Kinetic energy  E = 5 J A)     Amplitude :             we know that                     E = (1/2)k A2                         5J = 0.5 x 3300 N /M x A2                          A = 5 / ( 0.5 x 3300 )                              = 0.055 mm B) Frequency    :                 f   =   ( 1 / 2 ) k / m                     = ( 1 / 2 x 3.14 ) ( 3300 / 2.5                      = 5.78 Hz C )   Energy   E = mgh + (1/2) m v 2                  5 = (2.5 x 9.8 x 0.03 )+ (0.5 x 2.5x v2                     v   = 1.8747 m/s D)    y = A sin ( t )             = 0.055 sin (2f t )             = 0.055 sin (36.2984 t )                          A = 5 / ( 0.5 x 3300 )                              = 0.055 mm B) Frequency    :                 f   =   ( 1 / 2 ) k / m                     = ( 1 / 2 x 3.14 ) ( 3300 / 2.5                      = 5.78 Hz C )   Energy   E = mgh + (1/2) m v 2                  5 = (2.5 x 9.8 x 0.03 )+ (0.5 x 2.5x v2                     v   = 1.8747 m/s D)    y = A sin ( t )             = 0.055 sin (2f t )             = 0.055 sin (36.2984 t )
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote