A 2.4 kg object is moving to the right with a speed of 1.1 m/s when it experienc
ID: 1447918 • Letter: A
Question
A 2.4 kg object is moving to the right with a speed of 1.1 m/s when it experiences the force shown in the figure (a). What is the object's speed after the force ends? (Figure 1) Express your answer using two significant figures. What is the object's direction after the force ends? A 2.4 kg object is moving to the right with a speed of 1.1 m/s when it experiences the force shown in the figure (b). What is the object's speed after the force ends? (Figure 2) Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
a.
fnet (f) = 2N
mass (m) = 2.4kg
acceleration (a) = ?
initial velocity (Vi) = 1.1m/s
final velocity (Vf) = ?
time (s)= 0.5s
f=m*a
a=f/m
a= 2/2.4
a= 0.83 m/s/s
Vf = (a*s) + Vi
Vf = (0.83*0.5) + 1.1
Vf = 0.58823529 + 1.1
Vf = 1.515m/s
b. because the final velocity is positive the object is moving to the right direction.
c.
fnet (f) = -2N
mass (m) = 2.4kg
acceleration (a) = ?
initial velocity (Vi) = 1.1m/s
final velocity (Vf) = ?
time (s)= 0.5s
f=m*a
a=f/m
a= -2/2.4
a= -0.83m/s/s
Vf = (a*s) + Vi
Vf = ( -0.83*0.5) + 1.1
Vf = -0.416 + 1.1
Vf =0.6833m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.