3. Microwaves (wavelength = .5cm) are incident on a pairof slits with separation
ID: 1726252 • Letter: 3
Question
3. Microwaves (wavelength = .5cm) are incident on a pairof slits with separation .25m. Describe the intensity pattern ofthe double slits at a distance 15m from the slits. (Where are thefirst few maxima?) Use the double slit equation to help explainthe pattern. Please Help. 3. Microwaves (wavelength = .5cm) are incident on a pairof slits with separation .25m. Describe the intensity pattern ofthe double slits at a distance 15m from the slits. (Where are thefirst few maxima?) Use the double slit equation to help explainthe pattern. Please Help.Explanation / Answer
= 0.5 cm, d = 0.25 m, L = 15 m y = k*(L/d) = 0.3 k (m) k = 0, ±1, ±2, ... so answer: y = 0, ±0.3 m, ±0.6 m, ±0.9 m, ...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.